Ľudia chodia (povinne) na preventívne lekárske prehliadky, hromadne sa lieči vysoká hladina cholesterolu (“jeho liečba” stojí na základoch, ktoré sú staršie, ako 60 rokov) a napriek tomu každý druhý slovák zomiera na ochorenie srdca a ciev. Súdny človek musí cítiť, že nám niečo uniká. Rozvíjajúce sa poškodenie ciev nebolí…vieme ísť na podstatu tohto problému – zmerať fyziologickú výpoveď tkaniva cievy o tom ako veľmi je poškodené a navodiť (merateľným spôsobom) jeho regeneráciu.

Aplikovaný výskum pokrýva dve oblasti: popísanie dôvodov metabolického (bunkového) stavu, ktorého neskorším prejavom je  rozvoj kardiovaskulárneho ochorenia a hľadanie nových biomarkerov. Zároveň pokrýva použitie nutraceutík na prevenciu a zmiernenie prejavov  kardiovaskulárnych chorôb.

Výskum príčin vzniku kardiovaskulárnych chorôb vykonávaný v našich laboratóriách je zameraný na lepšie pochopenie molekulárnych a bunkových mechanizmov a to predovšetkým u srdcových chorôb, cievnych mozgových príhod a hypertenzie. V súvislosti s oxidačným stresom  a zápalmi v ľudskom tele skúmame ochranné účinky stopových prvkov a iných výživových doplnkov, ako sú napríklad vitamíny C a E, kyselina lipoová, omega-3 mastné kyseliny, bioflavonoidy a ďalšie.

Skúmame tiež epigenetické efekty a životný štýl jedinca, které modulujú riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb v priebehu celého života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
14 + 16 =