Maratónci vykazujú príznaky sepsy

Dve nové štúdie z Monashskej univerzity v Melbourne (Austrália) ukazujú, že extrémne zaťaženie organizmu spôsobuje viac škody ako úžitku. Sepsa, ľudovo nazývaná otrava krvi sa objavuje vtedy, keď do krvného obehu preniknú chemické látky. Podľa Centra pre riadenie a prevenciu chorôb (Center for Disease Control and Prevention – CDC) má v Spojených štátoch ročne 1 milión ľudí sepsu a 28 až 50% podľahne tomuto stavu.

Podľa doktora Costu záťaž trvajúca dlhšie ako 4 hodiny alebo opakované vytrvalostné cvičenie veľmi zaťažuje organizmus.

Dnes už cvičenie takýmto spôsobom nie je nezvyčajné – zoznamy čakateľov na maratóny, triatlóny železných mužov a ultramaratóny sú normou a ich popularita stále rastie.
Dr. Ricardo Costa

Vo výskumných štúdiách tím analyzoval krv 17 jedincov, ktorí sa zúčastnili ultramaratónu a 19 jedincov, ktorí sa zúčastnili etapového ultramaratónu. Skoro vo všetkých vzorkách po skončení maratónu výskumníci identifikovali markery identické s tými, ktorí boli hospitalizovaní pre sepsu.

Zaujímavé je, že u tých jedincov, ktorí boli lepšie trénovaní výskumníci namerali vyššie hladiny protizápalového cytokínu Interleukín 10, ktorý znižoval negatívne pôsobenie endotoxínmi indukovanej imunitnej odozvy.

Záver

Športovci by sa mali vyvarovať extrémnych záťaží a tréning by mal pripraviť ich telo na vyššiu záťaž. V prípade, že si nie ste istí, hodnoty Interleukínu 10 môžeme zmerať v našom laboratóriu a porovnať so zisteniami austrálskych výskumníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
12 − 8 =